ładowanie

Blog

Kolejne zmiany w dodatku do przeglądarki

W ostatnim czasie intensywnie pracowaliśmy nad dalszym usprawnianiem działania rozszerzenia do przeglądarki Google Chrome, zwłaszcza w kwestii zamiany oryginalnej treści w polach tekstowych, która to funkcjonalność nie działała poprawnie na niektórych popularnych stronach. Użytkownicy dodatku mogli kilkukrotnie doświadczyć konieczności akceptacji nowych uprawnień, często nadgorliwych (np. wymóg dostępu do danych w schowku, z czego narzędzie korzystało wyłącznie w momencie zamiany tekstu, w celu usprawnienia tego procesu).

Najnowsza wersja dodatku (v. 0.99.7, 06.12.2021) nie wymaga do podstawowego działania żadnych dodatkowych uprawnień, poza oczywiście umożliwieniem łączenia się narzędzia z naszym serwisem (uprawnienie „Odczytywanie i modyfikowanie Twoich danych na api.ikorektor.pl i ikorektor.pl”). Pragniemy podkreślić i przypomnieć, że domyślnie rozszerzenie działa jedynie w „trybie czuwania”, tj. uruchamia się wyłącznie poprzez samodzielną aktywację. Oznacza to, że nie ma samoistnie dostępu do Twoich danych na stronach, które odwiedzasz na co dzień. Zdajemy sobie sprawę, że nie jest to najwygodniejszy sposób działania, jednakże prywatność użytkowników jest dla nas najważniejsza. Mamy nadzieję, że niedawno dodana obsługa skrótów klawiszowych nieco ułatwiła korzystanie z narzędzia. Zapraszamy także do zapoznania się z odświeżonym opisem działania dodatku oraz oczywiście do swobodnego korzystania, a także zgłaszania uwag i sugestii.


Nowy iKorektor w przeglądarce

Dodatek do przeglądarki iKorektora to narzędzie umożliwiające sprawdzanie pisowni i korektę tekstu bezpośrednio na odwiedzanych stronach internetowych. Pierwsza wersja rozszerzenia ukazała się dokładnie 3 lata temu, w listopadzie 2018 r. Od tamtej pory dodatek przeszedł liczne modyfikacje, lecz od dłuższego już czasu nie był aktualizowany. Mimo to systematycznie zwiększa liczbę użytkowników, dlatego z okazji osiągnięcia prawie 2000 instalacji w przeglądarce Chrome, zdecydowaliśmy się przygotować największą jak dotąd aktualizację narzędzia na tę platformę (niestety, użytkownicy Firefoksa muszą jeszcze trochę poczekać).

Wersja 0.99.0 – co nowego?

Najnowsza wersja dodatku to przede wszystkim zgodność z manifestem V3 zaprojektowanym przez Google, który ma za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo i wydajność rozszerzeń w przeglądarkach. Z tego względu po automatycznej aktualizacji dodatek samoistnie się wyłączy, ponieważ będzie potrzebował od Ciebie akceptacji nowych uprawnień. Bez obaw, są to standardowe uprawnienia umożliwiające łączenie się dodatku z naszymi serwisami, co jest niezbędne do jego działania. Aby włączyć rozszerzenie ponownie, kliknij pomarańczowy przycisk „Błąd” z prawej strony górnego paska przeglądarki Chrome. Z menu rozwijanego wybierz „iKorektor – wyłączono”, a następnie zaakceptuj nowe uprawnienia. Jeśli po wykonaniu tego kroku dodatek nadal nie będzie działał (lub przestanie działać po jakimś czasie), przejdź do strony zarządzania rozszerzeniami (chrome://extensions) i dezaktywuj, a następnie ponownie aktywuj dodatek.

Poniżej przedstawiamy listę pozostałych, najważniejszych zmian:

Zauważyłeś/aś błąd w działaniu narzędzia, masz sugestię? Daj nam znać!