ładowanie

Dodatki do przeglądarek

Rozszerzenia do przeglądarek iKorektora umożliwiają sprawdzanie tekstu bezpośrednio na odwiedzanych stronach internetowych, zarówno w polach tekstowych, jak i w treści witryny.

Instalacja

Chrome / Opera / Edge Firefox

W trakcie instalacji zostaniesz poproszony/poproszona o zaakceptowanie uprawnienia „odczytywanie i modyfikowanie Twoich danych na ikorektor.pl” – umożliwia łączenie się dodatku z naszym serwisem w celu sprawdzenia tekstu.

Szybka instrukcja

  1. Tworzysz tekst na dowolnej stronie, np. post lub komentarz na Facebooku.
  2. By sprawdzić pisownię, użyj Ctrl+Spacja lub kliknij prawym przyciskiem myszy (najlepiej na tekście) i wybierz „Aktywuj iKorektor”.
  3. Pokaże się nowe okno z tekstem po korekcie. Kliknij „Zamień”, by zastosować poprawiony tekst.
  4. Po aktywacji dodatku (pkt 2) możesz także uruchamiać korektę, klikając zielony przycisk iKorektora pojawiający się w aktywnym polu tekstowym (w którym aktualnie piszesz lub które zostało kliknięte).

Korektor tekstu w przeglądarce – jak to działa?

Działanie dodatku polega na wyświetlaniu dodatkowego przycisku autokorekty na aktualnie otwartej stronie internetowej (np. w polach tekstowych). Domyślnie dodatek jest nieaktywny i przycisk nie pojawia się. Gdy jest potrzebny, kliknij prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu witryny i z menu kontekstowego wybierz „Aktywuj iKorektor”:

Aktywacja przycisku korektora na karcie – menu kontekstowe

Aktywować dodatek można także za pomocą skrótu klawiszowego Ctrl+Spacja (przydatne zwłaszcza w trakcie pisania). Jeśli skrót nie działa, mógł zostać już zarezerwowany przez inny dodatek. Aby utworzyć własny skrót w przeglądarce Chrome, przejdź na stronę chrome://extensions/shortcuts i odszukaj sekcję iKorektora. Następnie w wierszu „Aktywacja iKorektora” ustaw wybrany skrót (kliknij ikonkę edycji pola („ołówek”) i wciśnij skrót na klawiaturze – gotowe).

Po aktywacji przycisk korekty będzie się pojawiał w standardowy sposób na danej stronie do momentu jej zamknięcia. Jeśli aktywacja nastąpiła wewnątrz pola z tekstem (otwarto na nim menu kontekstowe lub w trakcie pisania użyto właściwego skrótu klawiszowego), proces korekty tekstu w tym polu rozpocznie się automatycznie.

Sprawdzanie pisowni i autokorekta

Aby sprawdzić tekst w danym polu tekstowym, kliknij uprzednio aktywowany przycisk autokorekty w prawym rogu tego pola. Po chwili w osobnym oknie dialogowym wyświetli się poprawiony tekst z zaznaczonymi poprawkami i sugestiami:

Autokorekta tekstu w polu tekstowym na stronie

Możesz wówczas wprowadzić jeszcze własne zmiany / poprawki, a następnie zamienić oryginalny tekst na poprawiony, klikając „Zamień” lub wciskając Enter. Aby cofnąć zamianę, użyj Ctrl+Z.

Czasami zdarza się, że oryginalnego tekstu nie uda się podmienić – ujrzysz wówczas stosowny komunikat. Tekst po korekcie zostanie wtedy automatycznie skopiowany, a oryginalna treść zaznaczona, dzięki czemu możesz łatwo zamienić ją manualnie poprzez wklejenie (Ctrl+V). W ustawieniach dodatku możesz włączyć automatyczne wklejanie ze schowka w tych sytuacjach (wymaga zaakceptowania uprawnienia odczytu skopiowanych danych, które wykorzystywane jest wyłącznie w opisanym przypadku).

Aby sprawdzić bezpośrednio statyczną treść witryny, zaznacz kursorem wybrany tekst na stronie. Obok zaznaczenia, z prawej strony powinien pojawić się przycisk iKorektora (o ile został uprzednio aktywowany).

Ustawienia dodatku

Dzięki ustawieniom możesz dostosować wygląd i sposób działania dodatku do swoich preferencji. Aby otworzyć ustawienia, kliknij zieloną ikonkę iKorektora na górnej belce przeglądarki (obok paska adresu):

Widok ustawień dodatku

Innym sposobem na wejście do ustawień jest kliknięcie szarego przycisku „zębatki” w oknie dialogowym z tekstem poprawionym (otworzy się osobna karta ustawień).

W ustawieniach otwartych jako okienko „popup” (jak na obrazku powyżej) możesz także aktywować dodatek, klikając „Aktywuj na stronie”.

Prywatność

Nie gromadzimy Twoich tekstów przesyłanych do korekty. Nie są również przesyłane informacje o odwiedzanych stronach lub z których pochodzi tekst do korekty. Z uwagi na to, że dodatek jest aktywowany tylko w razie potrzeby, nie ma on dostępu do stron odwiedzanych przez Ciebie na co dzień.

W przypadku jakichkolwiek problemów z działaniem dodatku, skontaktuj się.