ładowanie

Sztuczna inteligencja w korekcie tekstu

Świat technologii rozwija się w zawrotnym tempie. Od momentu, gdy rozpoczęliśmy prace nad iKorektorem, staramy się zapewniać jak najwyższą jakość autokorekty tekstu. Dlatego nie mogliśmy przejść obojętnie obok sztucznej inteligencji, która miała potencjał wynieść nasze narzędzie na jeszcze wyższy poziom. Miło nam poinformować, że właśnie zakończyliśmy prace nad wdrożeniem modułu AI do naszej aplikacji.

Nowe możliwości

Zapewne zastanawiasz się, co tak naprawdę daje wsparcie AI w aspekcie korekty tekstu. Może się wydawać, że iKorektor radzi sobie ze sprawdzaniem pisowni na tyle dobrze, że nie są konieczne rewolucyjne zmiany. My jednak wciąż poszukujemy możliwości dalszych usprawnień, zwłaszcza pod kątem błędów nieoczywistych – takich, których rozpoznanie wymaga zrozumienia sensu zdania, a więc pewnej inteligencji. Czy sztuczna inteligencja (AI) może dorównywać na tym polu człowiekowi? W końcu nie mamy tu do czynienia z rozumowaniem w znaczeniu dosłownym, a jedynie z zaawansowanym systemem opartym o statystykę, odpowiednio wytrenowanym na ogromnej ilości danych tekstowych. Sprawdźmy zatem, jakie są efekty.

Sprawdzanie pisowni z AI

Do prezentacji przykładów wykorzystamy nasz panel korekty online. Skupimy się głównie na zaawansowanych błędach – takich, których znalezienie i poprawa wymagają głębszej analizy treści.

Błędy zależne od kontekstu

Przykład 1 – przed korektą Przykład 1 – podstawowa korekta

Nasz pierwszy przykład prezentuje dwukrotne użycie błędnego wyrażenia „zeby”, czyli „żeby” lub „zęby” bez polskich znaków. Jako że w podstawowej korekcie kontekst jest brany pod uwagę w ograniczonym zakresie, nie poprawiono pierwszego wystąpienia. Otrzymaliśmy jedynie oznaczenie błędu z propozycjami do wyboru (widocznymi po najechaniu kursorem).

Podobna sytuacja zaszła przy słowach „wiec” i „Żałuje”. Są to jednak wyrazy poprawne słownikowo (dlatego niebieski kolor oznaczenia) – mimo to korektor wykrył, że mogą wymagać korekty dla kontekstu. Poza tym narzędzie poprawiło podstawowe błędy oraz niepoprawną kontekstowo frazę „tą panią”.

Użyjmy przycisku „Zaawansowana korekta AI”:

Przykład 1 – korekta z użyciem AI

Jak widzimy, tym razem udało się poprawić również pierwsze „zeby”. Sztuczna inteligencja zrozumiała kontekst i dopasowała odpowiednią korektę bez konieczności naszej ingerencji. Poprawiono także „wiec” na „więc”, dodając niezbędny przecinek, jak również wykryto 1. osobę liczby pojedynczej w ostatnim zdaniu, co wymaga ogonka do „e” w „Żałuje”. Co więcej, moduł AI rozpoznał błędną dla rodzaju żeńskiego odmianę czasownika „sugerował”, a także wykrył zaprzeczenie, które wymaga użycia dopełniacza („tej pani”) zamiast biernika („tę panią”). Otrzymaliśmy zatem bardziej skuteczną autokorektę.


Przykład 2 – przed korektą Przykład 2 – podstawowa korekta

W kolejnym przykładzie posłużymy się tekstem z artykułu dr Anny Butowskiej-Iwanowskiej, w którym porównano skuteczność różnych narzędzi do korekty online. Jak możemy zauważyć, korektor bez AI poradził sobie z błędami ewidentnymi. Nie poprawił natomiast „za zwyczaj”, oznaczając jedynie jako błąd potencjalny – zależny od kontekstu. Nie rozpoznano także błędnego użycia słowa „uszyty”, które jest podobne do „użyty” – wyrazu, który powinien zostać... użyty. Rzućmy okiem na korektę z wykorzystaniem AI:

Przykład 2 – korekta z użyciem AI

Sztuczna inteligencja oszacowała prawdopodobieństwo poprawności pisowni „zazwyczaj” w danym kontekście i zastosowała korektę. Rozpoznała również, skądinąd poprawny słownikowo, wyraz „uszyty” jako niepasujący do kontekstu. Dopasowała też właściwą poprawkę. Widzimy także, że nieco niepotrzebnie dodano przecinek przed „z odnośnikami”. Jak każdy system, tak i ten oparty na AI nie jest doskonały.

Interpunkcja

Przykład 3 – przed korektą Przykład 3 – podstawowa korekta

Tekst o zdrowiu „nafaszerowaliśmy” szeroką gamą błędów interpunkcyjnych. Jak tym razem poradziła sobie podstawowa korekta? Widzimy, że narzędzie uzupełniło przecinki w sytuacjach jednoznacznych (przed: „który”, „aby”, „takie jak”, a także w wyliczeniu „warzyw, owoców”). Ponadto usunięty został zbędny przecinek po „Jednak”. Czy to wszystkie błędy w tekście? Sprawdźmy zaawansowaną korektę:

Przykład 3 – korekta z użyciem AI

Korekta AI znalazła dodatkowe 8 błędów! Prześledźmy po kolei i wyjaśnijmy każdy z nich.

  1. Dodanie przecinka przed „może”. Sztuczna inteligencja rozpoznała zdanie wtrącone, które należy obustronnie wydzielić przecinkami.
  2. Wstawienie kropki po „zapobiec”. Moduł AI potrafi wykryć nienaturalną sekwencję słów i utworzyć zdania, jeśli to konieczne.
  3. Przecinki w wyliczeniu „witaminy, minerały, przeciwutleniacze”. Podstawowa korekta rozpoznała tylko jedno wyliczenie, AI robi to uniwersalnie.
  4. Usunięcie przecinka przed „czy”. Gdy wyraz ten pełni rolę spójnika podobnego do np. „albo”, przecinka nie stawiamy. Zwykła korekta wykrywa takie sytuacje w ograniczonym zakresie.
  5. Wstawienie przecinka po „błonnik”. AI rozpoznała ostatni element wyliczenia, po którym także niezbędny jest przecinek.
  6. Usunięcie przecinka przed „to”. Dzięki sztucznej inteligencji było możliwe rozpoznanie, że wyraz „to” nie pełni w zdaniu funkcji spójnika, a więc przecinek jest niepotrzebny.

Prywatność i bezpieczeństwo

Ochrona prywatności użytkowników zawsze była jednym z filarów naszej działalności. Nasz moduł AI nie wykorzystuje przesłanych tekstów do trenowania na nich swojego działania. Z uwagi jednak na naturę tego typu systemu i brak naszej całkowitej kontroli nad nim, przy włączeniu opcji AI wyświetlamy ostrzeżenie o takiej możliwości. Należy mieć to na uwadze, korzystając z dowolnej aplikacji opartej na sztucznej inteligencji, w tym słynnego programu ChatGPT. Zalecamy nieumieszczanie w sprawdzanych treściach danych poufnych, wrażliwych.

Podsumowanie

Sztuczna inteligencja niewątpliwie wnosi nową jakość w zakresie automatycznej korekty tekstu. Jednak czy faktycznie może zastąpić tradycyjną, profesjonalną korektę? Z pewnością nie da się tego jednoznacznie stwierdzić w artykule na blogu z kilkoma przykładami. Zachęcamy do przekonania się samemu i korzystania z naszej aplikacji z modułem AI dostępnym w wersji Pro. Czekamy na Twoje opinie i zgłoszenia ewentualnych błędów korekty dzięki odpowiedniej opcji. Wierzymy, że wspólnie stworzymy narzędzie wyjątkowej jakości, pomocne tysiącom osób zmagającym się z trudnościami języka polskiego każdego dnia.

Udostępnij:
fb twitter linkedin
Zapisz się do newslettera, by być na bieżąco z nowościami w projekcie iKorektor, poradami i ciekawostkami językowymi, promocjami.
Sprawdź pisownię online « Blog