ładowanie

Nowy iKorektor w przeglądarce

Dodatek do przeglądarki iKorektora to narzędzie umożliwiające sprawdzanie pisowni i korektę tekstu bezpośrednio na odwiedzanych stronach internetowych. Pierwsza wersja rozszerzenia ukazała się dokładnie 3 lata temu, w listopadzie 2018 r. Od tamtej pory dodatek przeszedł liczne modyfikacje, lecz od dłuższego już czasu nie był aktualizowany. Mimo to systematycznie zwiększa liczbę użytkowników, dlatego z okazji osiągnięcia prawie 2000 instalacji w przeglądarce Chrome, zdecydowaliśmy się przygotować największą jak dotąd aktualizację narzędzia na tę platformę (niestety, użytkownicy Firefoksa muszą jeszcze trochę poczekać).

Wersja 0.99.0 – co nowego?

Najnowsza wersja dodatku to przede wszystkim zgodność z manifestem V3 zaprojektowanym przez Google, który ma za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo i wydajność rozszerzeń w przeglądarkach. Z tego względu po automatycznej aktualizacji dodatek samoistnie się wyłączy, ponieważ będzie potrzebował od Ciebie akceptacji nowych uprawnień. Bez obaw, są to standardowe uprawnienia umożliwiające łączenie się dodatku z naszymi serwisami, co jest niezbędne do jego działania. Aby włączyć rozszerzenie ponownie, kliknij pomarańczowy przycisk „Błąd” z prawej strony górnego paska przeglądarki Chrome. Z menu rozwijanego wybierz „iKorektor – wyłączono”, a następnie zaakceptuj nowe uprawnienia. Jeśli po wykonaniu tego kroku dodatek nadal nie będzie działał (lub przestanie działać po jakimś czasie), przejdź do strony zarządzania rozszerzeniami (chrome://extensions) i dezaktywuj, a następnie ponownie aktywuj dodatek.

Poniżej przedstawiamy listę pozostałych, najważniejszych zmian:

  • obsługa skrótów klawiszowych Ctrl+Spacja oraz Ctrl+Q do aktywacji przycisku autokorekty; jeśli skróty nie działają, można ustawić samodzielnie odpowiednie skróty na stronie:
    chrome://extensions/shortcuts,
  • odświeżony wygląd okna z tekstem po korekcie,
  • obsługa klawisza Enter to zamiany na tekst poprawiony,
  • poprawa działania m.in. w serwisach społecznościowych i Gmail,
  • obsługa komentarzy do niebieskich oznaczeń w tekście poprawionym,
  • odświeżony wygląd strony ustawień,
  • nowe opcje ustawień – własne reguły autokorekty z obsługą importu i eksportu do pliku (szerzej opcja zostanie opisana w osobnym wpisie) oraz dodatkowe ustawienia okna iKorektora.

Zauważyłeś/aś błąd w działaniu narzędzia, masz sugestię? Daj nam znać!

Udostępnij:
fb twitter linkedin
Zapisz się do newslettera, by być na bieżąco z nowościami w projekcie iKorektor, poradami i ciekawostkami językowymi, promocjami.
Sprawdź pisownię online « Blog