ładowanie

Jakby czy jak by?

Te dwa podobne w zapisie wyrażenia są jak najbardziej poprawne, ale mają różne znaczenia i są używane w różnych kontekstach. Poniżej znajdziesz wyjaśnienia i przykłady, które pomogą zrozumieć, kiedy i jak ich używać.

Jakby (jako jedno słowo)

Połączenie spójnika „jak” z wykładnikiem trybu przypuszczającego lub warunkowego „by”. Synonim do: gdyby, jak gdyby, jeśliby. „Jakby” może wyrażać np. podobieństwo lub porównanie między dwoma rzeczami lub sytuacjami. Przykłady: ✅ Ona wygląda jakby była zmęczona.Marian, tu jest jakby luksusowo.Jakby mi się chciało, tobym poszedł.Jakby co, to dzwoń.

Jak by (jako dwa osobne słowa)

Zestawienie zaimka „jak” z partykułą „by”. „Jak by” może być zastąpione wyrażeniem „w jaki sposób”. Zastosowanie pisowni rozdzielnej rozpoznamy również po tym, że wyrażenia nie da się zastąpić przez: gdyby, jak gdyby, jeśliby. Przykłady: ✅ Jak by nie patrzeć, nie musimy tam iść.Zastanawiam się, jak by to zrobić.Nie tak trudne, jak by się mogło wydawać.Jak by to było, gdyby was nie było? Źródła: 1. https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/jak-by-czy-jakby;22552.html

« Lista błędów